Головна | Реєстрація | Вхід | RSSСереда, 16.07.2025, 12:09

Мій сайт

Меню сайту
Категорії розділу
Мої файли [24]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 14
Міні-чат
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів


Розробка уроку з теми: Атомна енергетика. Узагальнюючий урок.
03.12.2015, 18:53
Мета: узагальнити знання учнів про роль атомної енергетики у житті людини; розвивати цілісність сприйняття навколишнього світу на основі наукових знань про атом та атомне ядро; продовжити формувати уміння осмислювати інформацію, аналізувати її, робити висновки; виховувати активність, самостійність. Пізнавальна діяльність: • Репродуктивна – слухати, запам’ятовувати, працювати з фотографіями. • Продуктивна – розв’язування завдань. • Творча – створення колажу, асоціативного ряду. Тип уроку: узагальнення знань Форми роботи: групова, індивідуальна Обладнання: комп’ютер, презентації учнів, картки Хід уроку І. Організаційний етап. Добрий день! Сьогодні на уроці, ми з вами повторимо матеріал з теми атомна енергетика, та закріпимо його. ІІ. Узагальнення матеріалу. Ми вже вивчили будову атома та атомного ядра, знаємо, як відбуваються ядерні та термоядерні реакції, вивчили будову ядерного реактора та ознайомилися з проблемами ядерної енергетики в нашій країні. Уявіть ситуацію: в нашому селі будуватимуть атомну електростанцію. Половина населення зраділа (підніміть руку, хто належить до цієї групи), інша – засумувала (поділ класу на групи). 1. Робота в групах: створюємо колаж - учні роблять записи про позитивні та негативні наслідки роботи атомної електростанції. (Очікувані відповіді: Переваги: дешева електроенергія, робочі місця, АЕС не споживають органічного палива, не забруднюють навколишнє середовище продуктами згоряння, не споживають кисню, не потребують великих водосховищ, як ГЕС, у водоймах – відстійниках можна вирощувати рибу. Проблеми: захист людей, які працюють на АЕС від випромінювання, забруднюють навколишнє середовище радіоактивними продуктами розпаду, утилізація ядерних відходів, велика залежність від людського фактору (помилкові дії обслуговуючого персоналу). 2. Давайте розглянемо перетворення внутрішньої енергії атомних ядер на електричну енергію: скласти асоціативний ряд (Учні по черзі виходять до дошки, обирають картку і прикріплюють її в потрібному місці) (Відповідь: внутрішня енергія атомних ядер → кінетична енергія нейтронів і осколків ядер → внутрішня енергія води → внутрішня енергія пари → кінетична енергія пари → кінетична енергія ротора турбіни → електрична енергія) 3. Що є основою атомної енергетики? (Відповідь: ядерні та термоядерні реакції). Давайте повторимо, що ми знаємо про них. Кілька учнів працюють з комп’ютерними тестами ( програма «Test-W2» (реакції)), інші – розв’язують задачі на картках: Напишіть рівняння реакції:  В урановому реакторі ізотоп Нептунію з масовим числом 239 випромінює електрони.  Відбувся α – розпад Радію  Ядро Нітрогену N перетворилось на ізотоп Оксигену О внаслідок зіткнення з альфа-частинкою. Знайдіть енергію зв’язку Оксигену та Нітрогену. Як дізнатись виділяється чи поглинається енергія внаслідок такої реакції? Визначте енергетичний вихід реакції, якщо питома енергія зв’язку в ядра Оксигену 7,75 МеВ/нук., а в ядра Нітрогену 7, 48 МеВ/нук., у ядра Гелію 7, 075 МеВ/нук. (Енергія зв’язку ядра дорівнює добуткові питомої енергії зв’язку на кількість нуклонів у ядрі. 4. Чому природний уран не є атомним пальним і збереження його не пов’язане з небезпекою вибуху? Що таке ізотоп? Які ізотопи Урану вам відомі? Запишіть реакцію ядерних перетворень U, який захопив нейтрон, на Плутоній Pu, враховуючи те, що всі ядра, які знову утворюються є бета-радіоактивними.( U + n U Np + e Pu + e) 5. Розповісти про будову та принцип дії атомного реактора.(Робота з таблицями або презентаціями) 6. Чому на атомних електростанціях працювати небезпечно? Що таке доза випромінювання? Як вона впливає на організм? Яка доза є допустимою? Чим можна виміряти дозу випромінювання? Розкажіть про методи реєстрації елементарних частинок. 7. Ідентифікуйте елементарні частинки. (Робота з фотографіями треків заряджених частинок). 8. Розкажіть про розвиток атомної енергетики в світі і в Україні. (робота з презентацією: матеріали презентації - Атомна енергетика - основа економіки будь-якої держави. Світова ядерна енергетика налічує понад 400 енергогенеруючих ядерних реакторів, сумарна потужність яких понад 350ГВт. Вироблення електроенергії на електростанціях різного типу: В Україні працює 4 АЕС на 15 реакторах:  Запорізька АЕС (6 енергоблоків)  Південноукраїнська АЕС (3 енергоблоки)  Рівненська АЕС(4 енергоблоки)  Хмельницька(2 енергоблоки) Загалом у світі 32 країни виробляють електроенергію на АЕС. Ще 24 будуються 17 з них в Азії. Найбільше енергетичних ядерних реакторів мають: Перша атомна електростанція - В світі: Обнінська (Росія) атомна електростанція потужністю 5МВт була збудована під керівництвом І.В. Курчатова. В Україні: 1977р. – Чорнобильська атомна електростанція (закрита в 2001р після аварії 26 квітня 1986р) 9. Чи завжди атом був мирним? Що ви знаєте про атомні бомби? (демонстрація відеозапису ядерного вибуху) В лютому 1943 року Сталін підписав розпорядження про початок робіт по створенню атомної бомби. Керівником проекту був призначений І. Курчатов і вже 29 серпня 1949 року на полігоні під Семипалатинськом прогримів вибух першої радянської атомної бомби РДС-1. А перша в світі атомна бомба була випробувана американськими фізиками 16 липня 1945 року, перетворивши на зелене радіоактивне скло кілька гектарів піску в одній із пустель штату Нью-Мехіко. В японському місті Хіросімі 6 серпня 1945 року американська ядерна бомба знищила 140 тисяч людей, а від бомби, скинутої на м. Нагасакі 9 серпня 1945 року загинуло 75 тисяч. 6 серпня світ відзначає День боротьби за заборону ядерної зброї, в Хіросімі в цей день проходить церемонія вшанування пам’яті загиблих. Біля входу в Меморіальний музей миру посаджено парк, в якому встановлено пам’ятник жертвам бомбардування, поряд висить поминальний дзвін, звуки якого нагадують людству про загрозу атомної війни. ІІІ. Підсумок уроку. - Що було головним на уроці? - Що було цікавим? - Про що нове ви дізналися? - Чого навчилися? Учитель оцінює роботу учнів на уроці. ІV. Домашнє завдання. - повторити §§89-96 підручника Гончаренко С.У. Фізика, 11кл.- К.: Освіта, 2002. ; - підготуватися до контрольної роботи; - підготувати кросворд «Атомна енергетика». Використана література: 1. Гончаренко С.У. Фізика, 11кл.- К.: Освіта, 2002. 2. Фізика-11: збірник задач / Гельфгат І.М., Ненашев І.Ю.- Харків: Гімназія, 2005.
Категорія: Мої файли | Додав: kompotusold
Переглядів: 429 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2025